wtorek, 22 lipca 2014

Plomba Kaiserliche Werft Danzig

Awers: K. Werft Danzig Masch.Ress.     Rewers: Orzeł Pruskiej marynarki 
Średnica: 20 mm  Waga: 10 g           Datowanie przedmiotu: 1878 - 1918


Kaiserliche Werft Danzig Maschinen Ressort- Stocznia Cesarska w Gdańsku Wydział Maszynowy. 

Jej historia sięga  roku 1844, kiedy to za cenę 500 talarów rząd Królestwa Prus zakupił tereny znajdujące się po obu brzegach Martwej Wisły. W 1851 wodowano pierwszy okręt, była to korweta boczno-kołowa "Danzig". Przed i w czasie trwania Pierwszej wojny światowej stocznia była prężnym ośrodkiem budowy okrętów podwodnych dla niemieckiej floty Cesarskiej. Do zakończenia wojny zbudowano w niej 46 U -Botów. Wśród nich SM U-20 okręt podwodny  wsławiony zatopieniem 7 maja 1915 liniowca RMS „Lusitania”. Podczas patrolu dowódca Walther Schwieger dostrzegł za pomocą peryskopu statek, do którego jak twierdził  wystrzelił tylko jedną torpedę. Jednak "Lusitania" uważany przez konstruktorów za odporny na trafienie pojedynczą torpedą, zatonął na skutek drugiego wybuchu, którego przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Zginęło 1198 pasażerów a incydent miał poważny wpływ na przystąpienie do wojny przez Stany Zjednoczone.
Innym równie słynnym okrętem zwodowanym w stoczni Kaiserliche Werft w Gdańsku (w 1913) był U-21. Podczas działań wojennych dowodzony przez Otto Hersinga zatopił 40 jednostek, w tym 5 września 1914 roku brytyjski  krążownik HMS "Pathfinder", który stał się pierwszym okrętem zatopionym przez nowoczesny okręt podwodny podczas Wielkiej Wojny.
Jeżeli chodzi o samą plombę to raczej dość rzadko spotykana, osobiście nie widziałem innego egzemplarza. W naturalnej patynie dobrze odciśnięta jak to dawniej bywało i z ciekawym rewersem -orłem na kotwicy.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz